
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Voltage | 37 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 1.8 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 120 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
Stock: 5911
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16598
Ext.Price$0.16598
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16598 | $0.16598 |
| 10 | $0.14639 | $1.46390 |
| 50 | $0.12912 | $6.45600 |
| 100 | $0.10558 | $10.55800 |
| 500 | $0.08633 | $43.16500 |
| 1000 | $0.08160 | $81.60000 |
| 3000 | $0.07713 | $231.39000 |
| 5000 | $0.07291 | $364.55000 |
